Hall of Fame: #27 Edita Nukovic đ€Ÿââïž
For den 22-Ă„rige Hammel-pige er det nu blevet tid til at tage hul pĂ„ et nyt kapitel i hĂ„ndboldkarrieren under en ny kultur hos vores nordlige nabo fra Sverige. Den heldige overtager af âEdiâ er Skövde HF, hvor hun er udset til at udfylde en stĂžrre rolle med dertilhĂžrende stĂžrre ansvar.
Som ung hÄndboldspiller er Aarhus United et rigtig godt sted at slÄ sine folder. Dette kan den unge stregspiller skrive under pÄ:
âMin tid i Aarhus United har vĂŠret rigtig god, udfordrende og lĂŠrerig, som jeg er utroligt glad for. Det har rykket mig meget bĂ„de spillemĂŠssigt, men ogsĂ„ personligt. I min tid er jeg blevet modnet og jeg er blevet bevidst om, hvad det krĂŠver at spille og trĂŠne stort set hver dag i et professionelt miljĂž, hvor man er en del af landets bedste liga,â fortĂŠller Edi, der vil medbringe sine tillĂŠrte hĂ„ndboldkompetencer til Sverige, hvor hun fĂ„r muligheden for at lĂŠgge yderligere lag pĂ„ sit spil med mere spilletid i sigte.
Hun kan proppe mange gode lĂŠrepenge med i sin svenske rejsekuffert, som hun har lĂŠrt gennem tiden i Aarhus United. Ăt ord stĂ„r ganske klart frem, nĂ„r hun skal forsĂžge at indramme sine tanker omkring dĂ©n klub, hun har reprĂŠsenteret de sidste sĂŠsoner â sammenholdet:
âJeg vil beskrive kulturen i klubben som et stĂŠrkt sammenhold blandt spillere og trĂŠnere, men ogsĂ„ blandt folket pĂ„ kontoret, frivillige og selvfĂžlgelig de trofaste fans. Vi snakker en kultur, der bĂŠrer prĂŠg af mangfoldighed, hvor der er plads til mange forskellige typer, bĂ„de pĂ„ og uden for banen. Disse forudsĂŠtninger har vĂŠret medvirkende til at danne rammerne for en meget familiĂŠr kultur, hvor alle hjĂŠlper hinanden og kommer med fuld opbakning ligegyldigt, om man har tabt eller vundet.â
Det kommende kapitel i Sverige fÄr stregspilleren til at reflektere over, hvad hun kommer til at savne ved livet som Aarhus United-spiller. Holdets hjemmekampe stÄr specielt tilbage som noget helt unikt, hun ville kunne huske positivt tilbage pÄ:
âMan kommer til at savne den fantastiske stemning, som Stadionhallen rummer og alle de trofaste fans, der er med til at skabe den. Derudover kommer jeg ogsĂ„ til at savne den gode trĂŠningsmoral, som der har vĂŠret pĂ„ holdet, hvor alle giver alt hvad de har i hver en tackling og skud pĂ„ mĂ„l. Det har vĂŠret en fornĂžjelse og stor motivationsfaktor at mĂžde ind til trĂŠning og vide, at man skal give sig 110 %, for ellers bliver du simpelthen bare sat af,â konkluderer Edi, hvor holdets stĂŠrke tilgang til trĂŠning og Stadionhallens euforiske stemning altsĂ„ er nogle af de positive minder, som hun vil tage med videre.
Men mĂ„ske afskeden med Edi blot er et âpĂ„ gensynâ. Hvem ved? Selv vil hun i hvert fald ikke udelukke noget pĂ„ nuvĂŠrende tidspunkt, hvis muligheden skulle opstĂ„:
âJeg har vĂŠret rigtig glad for min tid i Aarhus United og hele det setup omkring klubben â hvem ville ikke komme til at savne en fyldt Stadionhal? Derudover er jeg vild med hele byen og de forskellige muligheder, som Aarhus rummer. Jeg er et stort familiemenneske og Aarhus ligger jo kun 26 kilometer fra min kĂŠre familie i Hammel. Som den kĂŠre aarhusianer Poul Krebs sang: âAldrig sig aldrigâ,â afslutter hun pĂ„ poetisk vis.
PĂ„ vegne af AARHUS UNITED vil vi gerne give et KĂMPE TAK til Edi for en FANTASTISK indsats i Aarhus United-trĂžjen â vi vil Ăžnske dig alt muligt held og lykke fremover! Og hvem ved? MĂ„ske vi ses igen!
