fbpx

Hall of Fame: #3 Helena Elver đŸ€Ÿâ€â™€ïž

I 1. divisionsklubben Gudme rendte der for Är tilbage en aldeles ombejlet og ung playmaker rundt, der pÄ davÊrende tidspunkt var ramlet ind i en slemmere knÊskade.

PĂ„ trods af skaden var potentialet og den store hĂ„ndboldforstĂ„else ikke til at overse, og Aarhus United anfĂžrt af cheftrĂŠner Heine Eriksen mĂ„tte reagere hurtigt, sĂ„fremt Ăžnsket om at tilknytte Ă©t af landets stĂžrste talenter skulle realiseres. Papirarbejdet var gjort, og den nu 22-Ă„rige Helena Elver kunne kort efter indlogeres i dĂ©t Aarhus United-projekt, som hun selv er synonymet med – udvikling:
”Aarhus United har virkelig vĂŠret en stor del af min start pĂ„ karrieren. En fantastisk klub af udvikle sig i. Heine har bare vĂŠret fantastisk til at udvikle og fĂ„ de bedste sider frem i mig. Selvom vi ikke altid har vĂŠret enige, sĂ„ har vi formĂ„et at finde en fĂŠlles vej til de mĂ„l, som vi gerne vil opnĂ„,” fortĂŠller hun fra sit solspot pĂ„ kaffebaren Blue Caviar i Aarhus.

Og det er ikke kun rent sportsligt, at den dygtige og unge kÞbenhavner har lÊrt en masse. Klubben har vÊret medvirkende til af udfylde afsavnet til familien, der bor pÄ den modsatte side af StorebÊlt:
”Fra start har jeg haft fĂžlelsen af at vĂŠre en del af en lille familie. NĂ„r man nu er langt vĂŠk hjemmefra, har det vĂŠret virkelig rart at have fĂžlelsen af, at man stadig har fĂžlt sig hjemme. Man har fĂžlt sig velkommen siden dag 1, og det har virkelig bare vĂŠret rart”.

Af sportslige hÞjdepunkter gennem sin tid i klubben, har én bestemt rolle vÊret fordelagtig at spille under ifÞlge hende selv:
”Slutspillet sidste Ă„r var fantastisk sjovt at spille med i. Vi var sĂ„ tĂŠt pĂ„ at komme i semifinalen, og fĂžlelsen af, at man rent faktisk ’var med’ var virkelig fedt. Sidste Ă„r slog vi mange af favoritholdene – det var virkelig nice – specielt fordi man havde fĂžlelsen af at vĂŠre ’underdog’, men stadig prĂŠsterede i de store kampe. De kampe, hvor man ikke burde vinde. Det har bare vĂŠret mega fedt at vĂŠre en del af de her mange uforventede sejre. Man kommer til at savne den her ’underdog’-rolle, og at vĂŠre i en klub, hvor folk faktisk bliver sindssygt glade, hvis man vinder kampe, hvor man egentlig ikke skal,” siger hun med overbevisning i stemmen, og prĂžver kort efter at skitsere hele United-karrieren kortfattet op, selvom der er mange ord at tilknytte:
”Hele fĂžlelsen af at vĂŠre en del af rejsen – da jeg startede var der selvfĂžlgelig nogle mangler, men pĂ„ de 2 Ă„r jeg har vĂŠret her, er det helt vildt, hvordan klubben har styrket sig. Det har vĂŠret fedt at se, hvordan man har kunne rejse noget til det bedre pĂ„ sĂ„ kort tid.”

PÄ rygtebÞrsen er den hurtige playmaker ogsÄ én af de sjÊllandske spillere, der har taget det jyske mest til sig. IfÞlge den snart forhenvÊrende nummer 3 er sokker i sandalerne ikke en jydeting, men savnet til Aarhus by vil helt klart vÊre tilstede:
”Jeg fþler helt vildt, at Aarhus er blevet en del af mig. Specielt klubben. Kommer til at savne bare at vére her og vére en del af det hele.”

Adspurgt om Aarhus eller den kommende hjemby Odense vĂŠgter hĂžjest, er svaret svĂŠrt at finde frem:
”Nu vil du jo gerne have jeg siger Aarhus? Men bymĂŠssigt
.. den er svĂŠr. Socialt er jeg mest til Odense, da jeg der har flest venner. Men Aarhus har overrasket mig meget positivt. Jeg vil helst ikke vĂŠlge nogle af delene, ” afslutter hun i et hĂžjlydt grin med iskaffen i hĂ„nden.

PĂ„ vegne af AARHUS UNITED vil vi gerne udbringe et KÆMPE TAK til Helena Elver for en FANTASTISK indsats i byens lyseblĂ„ trĂžje – vi vil Ăžnske dig alt muligt held og lykke fremover!