Gå til indholdet
  • Fanzone
    • Aarhus Ultras
  • Events
  • Lokalt klubsamarbejde
  • Bliv erhvervspartner
  • UNITED Shop
Menu
  • Fanzone
    • Aarhus Ultras
  • Events
  • Lokalt klubsamarbejde
  • Bliv erhvervspartner
  • UNITED Shop
Facebook-f Instagram Linkedin
0,00 kr. Kurv
  • Nyheder
  • Holdet
  • Talent
    • Om Talentarbejdet
    • AARHUS UNITED U19
  • Business
    • Erhvervspartnere
    • Bliv erhvervspartner
    • Bliv lokalpartner
    • UNITED Netværket
  • Om Aarhus United
    • Om os
    • Organisation
    • Vores historie
    • Stadionhallen
    • Vision og værdier
    • Lokalt klubsamarbejde
    • Frivillighed
    • Kontakt
Menu
  • Nyheder
  • Holdet
  • Talent
    • Om Talentarbejdet
    • AARHUS UNITED U19
  • Business
    • Erhvervspartnere
    • Bliv erhvervspartner
    • Bliv lokalpartner
    • UNITED Netværket
  • Om Aarhus United
    • Om os
    • Organisation
    • Vores historie
    • Stadionhallen
    • Vision og værdier
    • Lokalt klubsamarbejde
    • Frivillighed
    • Kontakt
  • Nyheder
  • Holdet
  • Talent
    • Om Talentarbejdet
    • Aarhus United U19
  • Fanzone
    • United Shop
    • Aarhus Ultras
  • Business
    • Erhvervspartnere
    • Bliv erhvervspartner
    • Bliv lokalpartner
    • UNITED Netværket
  • Events
  • Lokalt samarbejde
  • Bliv erhvervspartner
  • Køb billet & sæsonkort
  • Om Aarhus United
    • Om os
    • Organisation
    • Vores historie
    • Stadionhallen
    • Vision og værdier
    • Lokalt samarbejde
    • Frivillighed
Menu
  • Nyheder
  • Holdet
  • Talent
    • Om Talentarbejdet
    • Aarhus United U19
  • Fanzone
    • United Shop
    • Aarhus Ultras
  • Business
    • Erhvervspartnere
    • Bliv erhvervspartner
    • Bliv lokalpartner
    • UNITED Netværket
  • Events
  • Lokalt samarbejde
  • Bliv erhvervspartner
  • Køb billet & sæsonkort
  • Om Aarhus United
    • Om os
    • Organisation
    • Vores historie
    • Stadionhallen
    • Vision og værdier
    • Lokalt samarbejde
    • Frivillighed
Køb billet & sæsonkort

Kampens sidste kvarter kostede AARHUS UNITED point i København

”Vi er ærgerlige over resultatet, men vi er specielt ærgerlige over, at vi slutter kampens sidste kvarter så dårligt af”.

Sådan indleder cheftræner Heine Eriksen, når han her dagen derpå skal prøve at sætte ord på det 29-24-nederlag, som han fra sidelinjen kunne observere sit AARHUS UNITED-mandskab være en del af mod København Håndbold i går aftes.

For i store perioder af kampen var AARHUS UNITED faktisk mere end godt med i mandagens opgør, hvor de blandt andet kunne gå til halvleg med en 1-målsføring, ligesom de med 20 minutter tilbage af kampen var foran 17-20 mod et formstærkt København-hold.

Men herefter var det som om, at luften gik af ballonen, hvor de aarhusianske gæster gik fuldstændig ned med flaget, hvor København omvendt skruede op for tempoet og straffede AARHUS UNITED i begge ender af banen med en rigtig stærkt spillende 2. halvleg.

Når man i store dele af kampen er så godt med og egentlig har en fornemmelse af point forude, er det velsagtens en skuffelse, som man måtte køre retur med på vej retur over Storebæltsbroen.

Heine Eriksen uddyber:
”Vi kommer jo som sagt ned til halvleg med en rigtig god fornemmelse, og vi returnerer da også til 2. halvleg på en god måde, hvor vi efter 40 minutter er oppe med 17-20. Men af uforklarlige grunde stopper vi endnu engang med at spille det sidste kvarter, hvorfor det ender med vi taber stort til et København-hold. Vi er skuffet over vores egen indsats de sidste 15-20 minutter, hvor vi på ingen måde spiller op til det niveau, som vi forventer af os selv.

Man kan fremhæve Anna Wierzba og Marielle Martinsen, der angrebsmæssigt byder godt ind og formår at udfordre det her København-forsvar,” fortæller han.

For havde man inden kampen stået og sagt, at AARHUS UNITED skulle have point i København, så havde de fleste bookmakere nok været mere end modtagelige for at få sat penge på AARHUS UNITED.

Men som kampen udviklede sig, så havde AARHUS UNITED-truppen faktisk en følelse af, at der skulle være revet point ud af kampen.

Frem mod en kort juleferie, der starter på fredag, skal AARHUS UNITED-spillerne forberede sig til årets sidste kamp, opgøret mod Silkeborg-Voel i Santander Cup.

Juleferien står dog ikke kun på flæskesteg, and og julesovs, da spillerne selv skal sørge for individuel fysisk træning.

Spillerne møder igen ind den 26. december, hvor de sidste forberedelser til den vigtige Santander Cup-kvartfinale mod Silkeborg-Voel venter den 30. december i Silkeborg.

Der arbejdes i kulisserne på at sikre en massiv opbakning til holdet, når de løber på banen i Silkeborg, og har du lyst til at bakke op, så få fat i en billet i udefans-afsnittet i Jysk Arena allerede nu. Der er kampstart kl. 18:30. Billetterne finder du her.

#LetsGetUnited #AARHUSUNITED

Loading...

Povertywalk

Dato: 06/10/2022

Dette er det første af tre unikke events i UNITED...

THE GAME – håndboldfest i Arenaen

Dato: 15/03/2023

Vi inviterer hele Aarhus til håndboldfest, når vi flytter vores...

Investors Corner

Dato: 25/11/2022

Som noget nyt byder AARHUS UNITED indenfor til Investors Corner,...

SPIN UNITED

Dato: 15/03/2023

SPIN UNITED er et spinning-event, der afvikles før ligakampen mod...

United Pre-lounge

Dato: 23/09/2022

En time før lounge har UNITEDs netværk sin egen lounge...

En aften i overhalingsbanen

Dato: 19/09/2022

Det er en kvinde med fart på, spillerne og netværkets...

Havnedag 

Dato: 13/09/2022

Vi har inviteret vores nye havnenetværk, UNITED på Havnen, til...

AARHUS UNITEDs Cykelkaravane

Dato: 03/09/2022

Spring på cyklen til årets første hjemmekamp. Vi vil i...

UNITED Breakfast Club

Dato: 16/08/2022

Få inspiration, sparring og professionelle relationer til UNITED Breakfast Club....

Følg med på Instagram

Nu kan du købe AARHUS UNITED fan-udstyr🥁🎉 Nu kan du købe AARHUS UNITED fan-udstyr🥁🎉

Når vi onsdag aften spiller mod NFH, kan du købe vores nye UNITED-halstørklæde og hue i boden hos vores frivillige i Søjlehallen🥰

Vi synes selv, at farverne er flotte, og vi er sikker på, at vores UNITED merchandise også vil se smaddergodt ud på dig👈🎯

Prisen per styk er 100 kroner, men køber du både halstørklæde og hue, får du hele pakken for kun 150 kroner. Det er dælme et godt tilbud🫶 

Produkterne er one-size-fits-all, og de kommer snart til salg i vores shop på hjemmesiden👍 

Køb og iklæd dig vores nye fan-udstyr og vis din kærlighed til AARHUS UNITED💙

#LetsGetUnited
Vi taber desværre 26-24 til SønderjyskE i en kam Vi taber desværre 26-24 til SønderjyskE i en kamp, hvor cheftræner Heine Eriksen ærgrer sig over, at vi taber 2 point, som vi havde gode chancer for at tage med hjem til Aarhus 😪

Vi har givet håndslag på, at vi rejser os sammen som hold i Stadionhallen på onsdag, når Nykøbing Falster Håndbold kommer på besøg💪 

Vi håber på jeres opbakning igen🙌

#LetsGetUnited 💙
Klar til kamp for Aarhus💪 Følg fredagens kam Klar til kamp for Aarhus💪 

Følg fredagens kamp mod SønderjyskE på vores Instagram profil og på livescore i Tophåndbold appen 👍

Kom så Aarhus 🫶 #LetsGetUnited 💙
Ombord på bussen mod Aabenraa har vi i dag tvilli Ombord på bussen mod Aabenraa har vi i dag tvillingesøstrene Sara og Julie Lilholt, der potentielt kan komme på banen sammen for første gang i en Kvindeligakamp🤾👏

Sara og Julie er lokale piger, der har fået deres håndboldopdragelse i HEI, og til dagligt er en del af vores U19-hold👍

Vores kamp mod SønderjyskE starter i Arena Aabenraa kl. 19.00 og kan følges på livescore i Tophåndbold appen og på vores Instagram profil💪

Kom så Aarhus 🫶 LetsGetUnited 💙

#aarhus #aarhusunited #talentudvikling #kvindeliga

Hovedpartnere

Kontakt

  • AARHUS UNITED
  • Stadion Allé 70
  • 8000 Aarhus C
  • E-mail: info@aarhus-united.dk
  • CVR nr.: 38441817
  • Handelsbetingelser
  • Privatlivspolitik

Næste kampe & Stilling

  • Næste kampe
  • Stilling

Download Tophåndbolds app

© Aarhus United – 2023

         

Design af: Aveo – web&marketing

Administrer samtykke til cookies
Vi bruger cookies til at optimere vores websted og vores service.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
Vælg muligheder Manage services Vælg forhandler Læs mere om disse formål
Se præferencer
{title} {title} {title}