Gå til indholdet
  • Fanzone
    • Aarhus Ultras
  • Events
  • Lokalt klubsamarbejde
  • Bliv erhvervspartner
  • UNITED Shop
Menu
  • Fanzone
    • Aarhus Ultras
  • Events
  • Lokalt klubsamarbejde
  • Bliv erhvervspartner
  • UNITED Shop
Facebook-f Instagram Linkedin
0,00 kr. Kurv
  • Nyheder
  • Holdet
  • Talent
    • Om Talentarbejdet
    • AARHUS UNITED U19
  • Business
    • Erhvervspartnere
    • Bliv erhvervspartner
    • Bliv lokalpartner
    • UNITED Netværket
  • Om Aarhus United
    • Om os
    • Organisation
    • Vores historie
    • Stadionhallen
    • Vision og værdier
    • Lokalt klubsamarbejde
    • Frivillighed
    • Kontakt
Menu
  • Nyheder
  • Holdet
  • Talent
    • Om Talentarbejdet
    • AARHUS UNITED U19
  • Business
    • Erhvervspartnere
    • Bliv erhvervspartner
    • Bliv lokalpartner
    • UNITED Netværket
  • Om Aarhus United
    • Om os
    • Organisation
    • Vores historie
    • Stadionhallen
    • Vision og værdier
    • Lokalt klubsamarbejde
    • Frivillighed
    • Kontakt
  • Nyheder
  • Holdet
  • Talent
    • Om Talentarbejdet
    • Aarhus United U19
  • United Shop
  • Fanzone
    • Aarhus Ultras
  • Business
    • Erhvervspartnere
    • Bliv erhvervspartner
    • Bliv lokalpartner
    • UNITED Netværket
  • Events
  • Lokalt samarbejde
  • Bliv erhvervspartner
  • Køb billet & sæsonkort
  • Om Aarhus United
    • Om os
    • Organisation
    • Vores historie
    • Stadionhallen
    • Vision og værdier
    • Lokalt samarbejde
    • Frivillighed
Menu
  • Nyheder
  • Holdet
  • Talent
    • Om Talentarbejdet
    • Aarhus United U19
  • United Shop
  • Fanzone
    • Aarhus Ultras
  • Business
    • Erhvervspartnere
    • Bliv erhvervspartner
    • Bliv lokalpartner
    • UNITED Netværket
  • Events
  • Lokalt samarbejde
  • Bliv erhvervspartner
  • Køb billet & sæsonkort
  • Om Aarhus United
    • Om os
    • Organisation
    • Vores historie
    • Stadionhallen
    • Vision og værdier
    • Lokalt samarbejde
    • Frivillighed
Køb billet & sæsonkort

Et skadesplaget AARHUS UNITED-hold tager kampen op mod tempodronningerne fra Nykøbing Falster

Onsdag aften er håndbold fra øverste hylde atter tilbage i Stadionhallen, når AARHUS UNITED skal forsøge at revanchere sig efter det snævre nederlag i fredags mod SønderjyskE.

Pointmæssigt fik aarhusianerne ikke det ønskede udbytte med fra Sønderjylland, men holdet ser nu fremad, hvor de allerede onsdag har mulighed for at tjene yderligere point til kontoen mod et aldeles dygtigt og tempofyldt Nykøbing Falster-mandskab.

Cheftræner Heine Eriksen, ser frem til at vende tilbage til Stadionhallen, hvor han vurderer at sit mandskab 9 ud af 10 gange spiller op til det niveau, som de gerne vil levere på. Men i øjeblikket døjer de aarhusianske værter med en del skader til centrale spillere, så hvilken opstilling de scubablå kommer til at praktisere er endnu uvist – Heine uddyber:

”I øjeblikket har vi desværre nogle udfordringer rent skadesmæssigt hos centrale spillere. I Ikast får Emma Mogensen et slag i hovedet, og hun sidder nu ude på ubestemt tid. Katarina Berens har også siddet ude de sidste to kampe med dét, der kaldes et ’løberknæ’, og ligesom med Emma, er hun også ude på ubestemt tid. De to spillere har i 90 % af vores hidtidige kampe stået i vores midterforsvar, ligesom specielt Katarina også har bidraget angrebsmæssigt. Derfor har vi skulle omorganisere rent defensivt, men vi håber, at den del er på plads til kampen mod Nykøbing Falster,” forklarer han, hvor han kort efter givet sit syn på de forventninger, som AARHUS UNITED har til mødet med NFH:

”I kampene mod NFH er der altid masser af fart. For os handler det om at se, om vi kan være med i det her tempo eller rent faktisk se, om vi kan komme til at styre tempoet. Det bliver afgørende for, hvorvidt vi er i stand til at få point. Derudover er det også første chance til AARHUS UNITEDS publikum for at se Aia Raadshøj i aktion. Det er en spiller, som vi selvfølgelig forventer os rigtig meget af i fremtiden, men forhåbentlig kommer vi allerede i kampen mod NFH til at se prøver på de store kvaliteter, som hun indeholder,” slutter cheftræneren.

Kampen mod Nykøbing Falster fløjtes i gang onsdag aften kl. 20.15. Du finder billetter til kampen på hjemmesiden.

THE GAME – 15. marts 2023 i Arenaen.

Har du hørt, at vi flytter i Arenaen fra den 15. marts? Det fejrer vi med en stor håndboldfest for hele Aarhus med livemusik, gourmet fastfood og kamp mod København Håndbold.

Tag venner, studiekammerater, kollegaer og familie med til en god oplevelse med håndbolden i centrum den 15. marts i Arenaen.

Se programmet for dagen lige her og hent dine gratis billetter allerede nu.

#LetsGetUnited #AARHUSUNITED

Foto: Kim Haugaard.

Loading...

Povertywalk

Dato: 06/10/2022

Dette er det første af tre unikke events i UNITED...

THE GAME – håndboldfest i Arenaen den 15. marts

Dato: 15/03/2023

HENT GRATIS BILLETTER TIL THE GAME HER Vi inviterer hele...

Investors Corner

Dato: 25/11/2022

Som noget nyt byder AARHUS UNITED indenfor til Investors Corner,...

SPIN UNITED

Dato: 15/03/2023

SPIN UNITED er et spinning-event, der afvikles før ligakampen mod...

United Pre-lounge

Dato: 23/09/2022

En time før lounge har UNITEDs netværk sin egen lounge...

En aften i overhalingsbanen

Dato: 19/09/2022

Det er en kvinde med fart på, spillerne og netværkets...

Havnedag 

Dato: 13/09/2022

Vi har inviteret vores nye havnenetværk, UNITED på Havnen, til...

AARHUS UNITEDs Cykelkaravane

Dato: 03/09/2022

Spring på cyklen til årets første hjemmekamp. Vi vil i...

UNITED Breakfast Club

Dato: 16/08/2022

Få inspiration, sparring og professionelle relationer til UNITED Breakfast Club....

Følg med på Instagram

Billetsalget til vores tre slutspilskampe i Arenae Billetsalget til vores tre slutspilskampe i Arenaen er åbnet🎟🤾

Der venter tre kampe mod dygtige modstandere, så du kan se frem til en god oplevelse med håndbold fra øverste hylde i Danmark👌 

Kom så Aarhus🫶 #LetsGetUNITED 💙
Ligaholdets assistenttræner Ole Jensen fejrede lørdag sin fødselsdag i selskab med U17 pigerne fra HEI/VRI, som han står i spidsen for🎂🇩🇰

Holdet overraskede Ole med en specialitet fra klubbens trofaste sponsor, Strandvejens  Bageri , der havde bagt en klub-kagemand, som Ole tydeligvis glædede sig til at smage og dele med holdet😋

Tillykke til Ole med fødselsdagen og med sølvmedaljerne ved Elite Cup. AGF vandt guld i U17, mens vores U19 hold vandt sølv efter finalenederlag til Horsens 🥈🥁

#LetsGetUNITED 💙
AGF vandt lørdag middag pokalfinalen i U17-række AGF vandt lørdag middag pokalfinalen i U17-rækken mod HEI/VRI🏆🥁 

Vi siger stort tillykke til AGF og tillykke med sølvmedaljerne til HEI/VRI🥈🙌

Dejligt med et fælles holdbillede med alle spillere fra finalen 🫶

#LetsGetUNITED 💙
Pokalfinaledag i Fælleden🏆 Lørdag har vi tr Pokalfinaledag i Fælleden🏆 

Lørdag har vi tre ungdomshold i kamp ved Elite Cup finalestævnet i Fælleden i Skanderborg 👍

U17-finalen står mellem AGF og HEI/VRI. En historisk finale mellem byens talentmiljøer i syd og nord. Kampen starter kl. 12.15.

AARHUS UNITED U19 møder Horsens kl. 18.00. De scuba-blå talenter har forberedt sig godt op til finalen, og er 100% klar til at udfordre Horsens i kampen om pokalen 💪

Rigtig god fornøjelse til alle fans i Fælleden og held og lykke til de aarhusianske talenter 🙌

Kom så Aarhus 🫶 #LetsGetUNITED 💙

Hovedpartnere

Kontakt

  • AARHUS UNITED
  • Stadion Allé 70
  • 8000 Aarhus C
  • E-mail: info@aarhus-united.dk
  • CVR nr.: 38441817
  • Handelsbetingelser
  • Privatlivspolitik

Næste kampe & Stilling

  • Næste kampe
  • Stilling

Download Tophåndbolds app

© Aarhus United – 2023

         

Design af: Aveo – web&marketing

Administrer samtykke til cookies
Vi bruger cookies til at optimere vores websted og vores service.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
Vælg muligheder Manage services Vælg forhandler Læs mere om disse formål
Se præferencer
{title} {title} {title}